Om oss

Med oss som IT-avdelning får du en trygg och säker IT-drift.

Företaget

X-Border är ett traditionellt men piggt och modernt IT-företag med fokus på drift, infrastruktur och molntjänster. Vår största tillgång är vår personal. Tack vare sin långa erfarenhet kan våra IT-konsulter ge dig som kund värdefull IT-rådgivning oavsett bransch och storlek på ditt företag.

Bolaget grundades 2009 och vi finns i Karlstad. Namnet X-Border [kråssbårder] symboliserar att vi jobbar gränsöverskridande både geografiskt och teknikmässigt. Våra kunder finns representerade i hela Europa och norra Afrika.

X-Border ägs av två av sina grundare tillsammans med industrikoncernen O.F. Ahlmark & Co Eftr. AB, som blev delägare i bolaget 2010. Ahlmarkskoncernen grundades redan 1847 och är ett av de äldsta familjeägda företagen i Värmland.

Vilka är vi?

Kenth Larsson

Kenth Larsson

VD

kenth.larsson@x-border.se

Kompetensområde:
Företagsledning & projektledning

 

Jonas Malmén

Jonas Malmén

Ansvarig Sälj & Marknad, affärsutvecklare

jonas.malmen@x-border.se

Kompetensområde:
Projektledning & strategiska lösningar

 

Semir Hadiahmetagic

Semir Hadiahmetagic

Säljare

semir.hadiahmetagic@x-border.se

Kompetensområde:
Försäljning & kundutveckling

 

Madeleine Petersson

Madeleine Petersson

Administratör

madeleine.petersson@x-border.se

Kompetensområde:
Redovisning

 

Magnus Eriksson

Magnus Eriksson

Ansvarig Service & Support, seniorkonsult

magnus.eriksson@x-border.se

Kompetensområde:
Användarstöd, drift & kommunikation

 

Sven-Olov Sjöqvist

Sven-Olov Sjöqvist

Seniorkonsult

sven-olov.sjoqvist@x-border.se

Kompetensområde:
Drift & kommunikation

 

Victor Orbay

Victor Orbay

Driftansvarig, seniorkonsult

victor.orbay@x-border.se

Kompetensområde:
Drift & kommunikation

 

Stefan Söderlind

Stefan Söderlind

Seniorkonsult

stefan.soderlind@x-border.se

Kompetensområde:
Drift & kommunikation

 

Anders Brask

Anders Brask

Systemkonsult

anders.brask@x-border.se

Kompetensområde:
Affärssystem

 

Patrik Norström

Patrik Norström

Servicetekniker

patrik.norstrom@x-border.se

Kompetensområde:
Användarstöd

 

Emma Malmén

Emma Malmén

Servicetekniker

emma.malmen@x-border.se

Kompetensområde:
Användarstöd

 

Emilio Orbay

Emilio Orbay

Servicedesktekniker

emilio.orbay@x-border.se

Kompetensområde:
Användarstöd

 

Björn Wollarz

Björn Wollarz

Tekniker

bjorn.wollarz@x-border.se

Kompetensområde:
Hårdvara

 

Nätverk

Hela vår verksamhet bygger på att skapa och vårda relationer. Det gör vi bäst genom nära kontakter med kunder och leverantörer men även genom en aktiv medverkan i olika typer av nätverk. Vi finns representerade i nätverk inom såväl näringslivet som idrotten.